Nema čoveka u svetu koji nije čuo za aikido, a da li znate ko je izmislio tu veštinu? Ovaj sićušni dekica zove se Morihej Uešiba
Morihej Uešiba je jedno od onih imena koja su prošla ovom planetom i ostavila neizbrisiv i neponovljiv trag. Njegov neobičan život je prerastao u legendu i niko do danas nije uspeo da shvati gde prestaje stvarnost, a počinje mit o velikom učitelju, osnivaču aikidoa.
Budući da je ova legenda živela u eri televizije, iza njega nisu ostale samo priče već i video snimci. Među najupečatljivijim video zapisima ovog velikog učitelja su njegove demonstracije “Ki” energije.
Prema istočnjačkim učenjima, “Ki” je sveprožimajuća sila univerzuma, nežna, nesalomiva, živototvorna i nepobediva. Onaj koji ovlada Kijem, ne može biti pobeđen u borbi. Sveti duh bi mogao da se protumači kao simbočički ekvivalent Kiju u hrišćanskoj tradiciji, uprkos mnogim filozofskim, teološkim i kulturalnim razlikama.
Legenda o Moriheju kaže da je, tokom svog duhovnog rasta, doživeo neku vrstu prosvetljenja, što je odredilo njegov životni put, put velikog učitelja.
Rođen je 1883. godine u Tanaba provinciji u Japanu. Kao dečak je gledao kako su pretukli njegovog oca i tada je odlučio da savlada borilačke veštine, kako nikada više ne bi morao da trpi nasilje.
Seli se na ostrvo Hokaido 1912. godine i tamo njegov trening borilačkih veština dobija istinsku dubinu, međutim, Moriheju to nije bilo dovoljno. Postao je član Omoto-kjo sekte 1919. i tada počinje njegov pravi duhovni razvoj. Posle nekoliko godina, kaže da je njegovo telo obavio zlatni duh koji je izašao iz zemlje i transformisao ga. Od tada, njegove sposobnosti postale su nenadmašive.
Aikido je osmislio tokom podučavanja borilačkih veština između 1930. i 1960. godine. Nova veština je bazirana na klasičnim samurajskim veštinama, điu-đitsu i kendou, ali sa jasno izraženom duhovnom komponentom koja ne postoji ni u jednoj drugoj veštini.
Aikido doslovno znači Ai (istovetno, zajedno sa), Ki (sveprožimajuća kosmička energija), Do (put), dakle, put istovetan s Kijem, put neopiranja, put harmonije duha, odnosno, put mira. Ne postoji nijedna druga borilačka veština u kojoj ne postoje tehnike za napad, već samo za odbranu. To je i smisao filozofije aikidoa – ne suprotstavljaj se sili već postani deo nje i savladaćeš je bez snage.
Njegove demonstracije Kija su neverovatne. Bez obzira na to što je bio jedva nešto viši od metar i po, tri jaka čoveka nisu mogla da ga pomere iz mesta, a samo jednim pokretom, nekad čak ibez dodira, sve bi ih oborio na zemlju.
Ovaj neumorni borac i ratnik nije bio primljen u vojsku tokom Drugog svetskog rata, jer je čak i po japanskim standardima bio premali. Granica visine je u tadašnjoj japanskoj vijsci, bila 157 centimetara, a Morihej je imao koji centimetar manje. Međutim, on se nije mirio s tim.
Vešao se za noge o granu i visio s teretom u rukama, kako bi istegao kičmu i došao do tih 157 centimetara, što je i uspeo. Kada bi granica bila visina borbenog duha, Morihej bi verovatno bio nedostižna veličina, ali, život često ume da bude ironičan, i najjači duh spakuje u najmanju bočicu.
Njegov nesalomivi duh i životna filozofija i dalje inspirišu mnoge ljude širom sveta. Teško je pronaći mir u svetu punom nasilja, ali za Moriheja to je bila životna misija u kojoj je, malo je reći, uspeo.
Kažu da nasilje rađa nasilje, ali kad je u pitanju Morihej Uešiba, nasilje se pretvorilo u mir.
Pogledajte video (1:05)